1 FUJIGEN FGN ELAN EXPERT EEL : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
  > Класични Гитари  
  > Акустични Гитари  
  > Електрично-Акустични Гитари  
  > Електрично-Акустични Бас Гитари  
  > Електрични Гитари  
  > Електрични Бас Гитари  
  > Останати Жичани Инструметни  
  > Засилувачи и Кабинети  
  > Ефекти и Педали  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Контролери  
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  FUJIGEN
 
  FUJIGEN FGN ELAN EXPERT EEL Приказ на сите производи од FUJIGEN  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Електрични Гитари
 
 

Established in 1960, FGN (FUJIGEN) has been manufacturing guitars and basses for many world famous brands for half a century. As the original manufacturer, FGN are responsible for the highest quality (and probably for the success) of many of the worlds most respected brands.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 


The 5ply neck is constructed of a sandwiched one between maples and walnuts. It increases in the strength of neck and enhances the resonance.
FGN's method is to keep rounding off a fret edge on a fingerboard until all players can be feeling a smooth fingering. It takes our craftsmen more ten times as long to do this system as it does to do our gerenal fret edge for products.
The tip of a neck joint position is all reshaped to beautiful round with our high-woodcrafts. This system enables very smooth fingering in the high positions.
Tonepros bridge is a very simple gear but it can create an excellent sound effects after screwed a bridge and studs.
Natural bindings are used on the side body of the VIRTUOSO series, EOS, QM and FM models to create a custom look.
Construction Bolt-on
Body Laminated Quilted Maple / Hard Maple / Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan '59 SH-1n(Neck)
Seymour Duncan Custom SH-5(Bridge)
Controls 1Vol, 1Tone, 5-way Switch
Color Transparent Blue
Transparent Black
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)

EEL-FM
Construction Bolt-on
Body Laminated Flamed Maple / Hard Maple/Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan '59 SH-1n(Neck)
Seymour Duncan Custom SH-5(Bridge)
Controls 1Vol, 1Tone, 5-way Switch
Color Transparent Black
Wine Red
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)EEL-DE

Construction Bolt-on
Body Hard Maple/Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan Blackout AHB-1n
Seymour Duncan Blackout AHB-1b
Controls 1Vol, 1Tone, 3-way Switch
Color Mat Black
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)

5 Ply Neck Construction
The 5ply neck is constructed of a sundwiched one between maples and walnuts. It increases in the strength of neck and enhances the resonance.
TonePros Bridge System
Tonepros bridge is a very simple gear but it can create an excellent sound effects after screwed a bridge and studs.
Expert Fret Edge
This method is to keep rounding off a fret edge on a fingerboard until all players can be feeling a smooth fingering. It takes our craftsmen more ten times as long to do this system as it does to do our gerenal fret edge for products.
All-Round Heel
The tip of a neck joint position is all reshaped to beautiful round with our high-woodcrafts. This system enables very smooth fingering in the high positions.
Natural Binding
Natural bindings are used on the side body of the VIRTUOSO series, EOS, QM and FM models to create a custom look.Circle Fretting System (C.F.S.) comes standard on all FGN products (Patent No. 3282035)
Finely finished and slightly curved frets are mounted on the fingerboard to enhance pitch accuracy and create cleaner longer sustain and true harmonics.

Is it better
Although FGN cannot predict whether the Circle Fretting System will replace traditional fret placement, we've discovered through extensive testing C.F.S has a definite positive effect on the playability and tone of fretted instruments and this is an important consideration for the discriminating musician.

Musician's Voice
While our work and research on this revolutionary concept continues, long-term testing conducted by respected professional guitarists in a variety of genres yielded invariably positive feedback. The most frequent comment was that the guitars sounded noticeably cleaner and note separation more distinct, contributing to a more balanced and full sound in both fretting solo leads as well as chorded rhythm passages. A further comment praised the fact this enhanced separation and clarity was noticeable even when the guitar was used in combination with various effect accessories such as overdrive, reverb or chorus sound effects. Some musicians noted their fretting hand tended to remain more relaxed since their fingers were not subconsciously searching to compensate distortions.

 
  Дополнителни Информации:  
 

FGN Guitars are a new brand but the company that make them have a long and successful history, their name is FujiGen, a Japanese manufacturer based in Matsumoto. FujiGen was founded in 1960 and began making Classical guitars but soon moved on to Electric guitars and in 1970 began making guitars OEM for manufacturers such as Ibanez, a relationship that still continues. In 1977, through a joint capital investment between Roland Corporation and Fujigen, Fuji Roland Corp was established and developed the world’s first guitar synthesizer GR-500 and its successor, the GR-300 / G-808. In 1982 FujiGen became a partner with Fender and made the lower priced Fender guitars which these days are outsourced to their Mexico factory and this contract continued for about 15 years. These are now sought after instruments because the quality was so high.

So as you can see FGN Guitars were born out of a company steeped in guitar history who have some of the most advanced machinery in the industry and who know how to create a quality instrument with boutique looks and features.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Електрични Гитари

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  TOKAI   
.
  Tokai TB48  
  Tokai TB48  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Washburn  
.
  Washburn WIN DLX  
  Washburn WIN DLX  
  ПовеќеПовеќе  
.
  TOKAI  
.
  Tokai TTE 70A  
  Jay Turser JTB400C  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Jay Turser By Washburn  
.
  Jay Turser JTB400C  
  Jay Turser JTB400C  
  ПовеќеПовеќе  
.
  DigiTech  
.
  DigiTech Whammy DT  
  DigiTech Whammy DT  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Athletic  
.
  Athletic Guitar amplifier stand W-1  
  Athletic Guitar amplifier stand W-1  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Godin  
.
  Godin 5th Avenue Archtop Acoustic Guitar  
  Godin 5th Avenue Archtop Acoustic Guitar  
  ПовеќеПовеќе  
.
  FUJIGEN  
.
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC LS NCLS-10R  
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC LS NCLS-10R  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Електрични Гитари :  
Blade
ESP
FUJIGEN
Godin
Jay Turser By Washburn
LINE6
Peavey
PRS
Schecter
Solar
Tanglewood
TOKAI
Washburn
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Електрични Гитари
 
  ПРОИЗВОД  
  FUJIGEN
 
  FUJIGEN FGN ELAN EXPERT EEL  
 

Established in 1960, FGN (FUJIGEN) has been manufacturing guitars and basses for many world famous brands for half a century. As the original manufacturer, FGN are responsible for the highest quality (and probably for the success) of many of the worlds most respected brands.

ЦЕНА: ЈАВЕТЕ СЕ ЗА НАЈДОБРА ЦЕНА
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 


The 5ply neck is constructed of a sandwiched one between maples and walnuts. It increases in the strength of neck and enhances the resonance.
FGN's method is to keep rounding off a fret edge on a fingerboard until all players can be feeling a smooth fingering. It takes our craftsmen more ten times as long to do this system as it does to do our gerenal fret edge for products.
The tip of a neck joint position is all reshaped to beautiful round with our high-woodcrafts. This system enables very smooth fingering in the high positions.
Tonepros bridge is a very simple gear but it can create an excellent sound effects after screwed a bridge and studs.
Natural bindings are used on the side body of the VIRTUOSO series, EOS, QM and FM models to create a custom look.
Construction Bolt-on
Body Laminated Quilted Maple / Hard Maple / Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan '59 SH-1n(Neck)
Seymour Duncan Custom SH-5(Bridge)
Controls 1Vol, 1Tone, 5-way Switch
Color Transparent Blue
Transparent Black
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)

EEL-FM
Construction Bolt-on
Body Laminated Flamed Maple / Hard Maple/Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan '59 SH-1n(Neck)
Seymour Duncan Custom SH-5(Bridge)
Controls 1Vol, 1Tone, 5-way Switch
Color Transparent Black
Wine Red
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)EEL-DE

Construction Bolt-on
Body Hard Maple/Mahogany Back
Neck Maple + Walnut 5ply
Fingerboad Rosewood
Frets 24F Jumbo(C.F.S)
Scale 25.5"(648mm)
Hardware color Chrome
Tuners Gotoh SG381-07
Bridge Tonepros T3BT
Tailpiece Tonepros T1Z
Pickups Seymour Duncan Blackout AHB-1n
Seymour Duncan Blackout AHB-1b
Controls 1Vol, 1Tone, 3-way Switch
Color Mat Black
Finish Polyester
Case Hard Case
Strings D'Addario EXL110(.010-.046)

5 Ply Neck Construction
The 5ply neck is constructed of a sundwiched one between maples and walnuts. It increases in the strength of neck and enhances the resonance.
TonePros Bridge System
Tonepros bridge is a very simple gear but it can create an excellent sound effects after screwed a bridge and studs.
Expert Fret Edge
This method is to keep rounding off a fret edge on a fingerboard until all players can be feeling a smooth fingering. It takes our craftsmen more ten times as long to do this system as it does to do our gerenal fret edge for products.
All-Round Heel
The tip of a neck joint position is all reshaped to beautiful round with our high-woodcrafts. This system enables very smooth fingering in the high positions.
Natural Binding
Natural bindings are used on the side body of the VIRTUOSO series, EOS, QM and FM models to create a custom look.Circle Fretting System (C.F.S.) comes standard on all FGN products (Patent No. 3282035)
Finely finished and slightly curved frets are mounted on the fingerboard to enhance pitch accuracy and create cleaner longer sustain and true harmonics.

Is it better
Although FGN cannot predict whether the Circle Fretting System will replace traditional fret placement, we've discovered through extensive testing C.F.S has a definite positive effect on the playability and tone of fretted instruments and this is an important consideration for the discriminating musician.

Musician's Voice
While our work and research on this revolutionary concept continues, long-term testing conducted by respected professional guitarists in a variety of genres yielded invariably positive feedback. The most frequent comment was that the guitars sounded noticeably cleaner and note separation more distinct, contributing to a more balanced and full sound in both fretting solo leads as well as chorded rhythm passages. A further comment praised the fact this enhanced separation and clarity was noticeable even when the guitar was used in combination with various effect accessories such as overdrive, reverb or chorus sound effects. Some musicians noted their fretting hand tended to remain more relaxed since their fingers were not subconsciously searching to compensate distortions.

 
  Дополнителни Информации:  
 

FGN Guitars are a new brand but the company that make them have a long and successful history, their name is FujiGen, a Japanese manufacturer based in Matsumoto. FujiGen was founded in 1960 and began making Classical guitars but soon moved on to Electric guitars and in 1970 began making guitars OEM for manufacturers such as Ibanez, a relationship that still continues. In 1977, through a joint capital investment between Roland Corporation and Fujigen, Fuji Roland Corp was established and developed the world’s first guitar synthesizer GR-500 and its successor, the GR-300 / G-808. In 1982 FujiGen became a partner with Fender and made the lower priced Fender guitars which these days are outsourced to their Mexico factory and this contract continued for about 15 years. These are now sought after instruments because the quality was so high.

So as you can see FGN Guitars were born out of a company steeped in guitar history who have some of the most advanced machinery in the industry and who know how to create a quality instrument with boutique looks and features.

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Електрични Гитари

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Jay Turser By Washburn   
.
  Jay Turser JT220D  
  Jay Turser JT220D  
  ПовеќеПовеќе  
.
  SEAGULL  
.
  Seagull S6 ORIGINAL  
  Seagull S6 ORIGINAL  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Godin  
.
  Godin Multiac Nylon SA  
  Jay Turser JJ45  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Jay Turser By Washburn  
.
  Jay Turser JJ45  
  Jay Turser JJ45  
  ПовеќеПовеќе  
.
  FUJIGEN  
.
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC JB NCJB-20R  
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC JB NCJB-20R  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC ELECTRONIC WIRETAP RIFF RECORDER  
  TC ELECTRONIC WIRETAP RIFF RECORDER  
  ПовеќеПовеќе  
.
  FUJIGEN  
.
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC ST NCST-20R/AL/3S  
  FUJIGEN FGN NEO CLASSIC ST NCST-20R/AL/3S  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Washburn  
.
  Washburn C64SCE  
  Washburn C64SCE  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.