2 Moog MF-107 FreqBox : Artist Sistems d.o.o. Macedonia - Pro audio equipment & musical instruments
   
   
 
БарајБарај
 
Внесете го производот што го барате! Call: +389(0)2 3216640     E-mail: info@artist.com.mk        Artist Sistems DOOEL     Vasil Gjorgov br.9, Skopje
 
   
         
   
КАТАЛОГ НА ПРОИЗВОДИ  
Studio & Recording
Озвучување
Гитари и Бас Гитари
  > Класични Гитари  
  > Акустични Гитари  
  > Електрично-Акустични Гитари  
  > Електрично-Акустични Бас Гитари  
  > Електрични Гитари  
  > Електрични Бас Гитари  
  > Останати Жичани Инструметни  
  > Засилувачи и Кабинети  
  > Ефекти и Педали  
  >> Гитарски Ефект Процесори  
  >> Бас Ефект Процесори  
  >> Гитарски Педали  
  >> Бас Педали  
  >> Предзасилувачи (Гитраски и Бас)  
  > Дополнителна Опрема и Аксесоари  
  > Контролери  
Клавијатури
Тапани и Перкусии
Останати Инструменти
Радио, ТВ и "Бродкаст"
ДЈ
Инсталации
Микрофони
Светла
РАСПРОДАЖБА
HI-FI & Consumer
ХИТ ЦЕНА
 
  AРТИСТ НОВОСТИ  
  22.06.2017  
 
  Новата серија од HK Audio - LINEAR 3  
  HK Audio LINEAR 3: the easiest way to impress your audience

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.11.2016  
 
  Universal Audio ја најавува компатибилноста на Thunderbolt системи  
 

Windows верзиите ќе ги поддржуваат сите UAD Thunderbolt справи при користење на Windows 10 на компјутери кои имаат Thunderbolt 3 поддршка преку USB Type-C конектор (Skylake поцесор или некој понов).
НАПОМЕНА : 32-битните UAD ASIO Thunderbolt драјвери and 32-bit DAWs не се поддржани од овој UAD Thunderbolt за Windows 10.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  12.10.2016  
 
  RUPERT NEVE SHELFORD CHANNEL: Новата генерација на vintage звукот  
 

Rupert Neve Designs го најави Shelford Channel : дефинитивна еволуцијата на највредните класични модули од Rupert Neve, редизајнирани и рафинирани за студиото од 21 век.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  01.10.2016  
 
  Купете Universal Audio Apollo Twin и станете сопственик на ексклуз  
 

Купете Universal Audio Apollo Twin >> станете сопственик на ексклузивните UAD плагини на Neve, Fairchild & Tape апсолутно БЕСПЛАТНО!

Промоцијата трае до 31.12.2016!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  25.09.2016  
 
  ПОСЛЕДЕН ПОВИК доколку сакате да добиете БЕСПЛАТЕН UAD-2  
 

Понудата важи заклучно со 30. Септември 2016.
Купете нов Universal Audio 4-710d Tone-Blending микрофорнски предзасилувач и добијте UAD-2 QUAD DSP акцелератор со плагини!!!
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  18.03.2016  
 
  KV2 Audio VHD 5.0 - Нова супериорна РЕАЛНА моќ!  
 

Што го прави KV2 Audio VHD 5.0 различен во споредба со било кој друг систем?

Доколку го споредуваме системот VHD2.0 со VHD5.0 е како да ги споредуваме познатите звучници EX12 со VHD2.0 ... Апсолутно невозможно! Во овој случај, не постои споредба, бидејќи ова е сосема ново "оружје" со звукот каде доаѓаме до заклучок дека звучникот VHD5.0 има четири пати поголема моќ од VHD2.0 кој досега се сметаше за еден од најдобрите звучни системи во светот.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  07.03.2016  
 
  NATIVE INSTRUMENTS СПЕЦИЈАЛНИ МАРТОВСКИ ПОНУДИ!  
 
NATIVE INSTRUMENTS
СПЕЦИЈАЛНА ПОНУДА ДО КРАЈОТ НА МАРТ 2016 година !!!
Искористете го краткиот период и составете го вашиот „сет од соништата“ по неспоредлива цена. Со кувуање на било кој од keyboard контролерите на Native Instruments KONTROL S-серијата или пак контролерот MASCHINE, ќе постигнете заштеда и до 50% на KOMPLETE 10 или KOMPLETE ULTIMATE10 Crossgrade.
Најнапредни хардверски и софтверски решенија во совршена интеграција!
Јавете се за најдобра цена, или контактирајте не на artistmacedonia@gmail.com
 
  ПовеќеПовеќе  
 
  24.02.2016  
 
  Наскоро во АРТИСТ! AMPHION Звучници И Монитори!  
 Од 1998 година Amphion произведува и дизајнира разни видови на звучници и засилувачи, произведени со цел да бидат независни од вашиот простор и "проблематичната" акустика на собата. Иновативна технологија и контролирана брановодна дисперзија која ќе ви овозможи повеќе да ја слушате вашата музика, а помалку вашата соба. Овој принцип тие го нарекуваат "директно рамномерно распространување".

 
  ПовеќеПовеќе  
 
  10.02.2016  
 
  Audient iD14! Звучна карта со неверојатен квалитет!  
 

Audient iD14! Компактна USB 2.0 звучна карта со професионални Burr-Brown конвертори, 2 аналогни mic/line влезови со фантом напојување, Class-A D.I влез, Голем "Console-style" потенциометар за контрола на мониторите како и оптички влез каде што имате можност за проширување со 8-канални предзасилувачи на ADAT или 2-канален S/PDIF TOSLINK за снимање од 44.1 до 96 kHz. Овој аудио интерфејс кратко по своето појавување на пазарот, ги привлече и големите професионални продуценти бидејќи веднаш ја потврди својата неверојатна ефикасност и функционалност. Затоа, Audient iD14 е дефинитивно најдобрата звучна карта во својата класа бидејќи на корисниците им нуди ниво на квалитет кој обично не се наоѓа за оваа цена.
 
  ПовеќеПовеќе  
 
 
  Moog
 
  Moog MF-107 FreqBox Приказ на сите производи од Moog  
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Гитарски Педали
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Бас Педали
 
 

The MF-107 FreqBox is different from other effects -- the effected sound is not a processed version of your input signal, but the sound of the input signal modulating an internal oscillator.

ЦЕНА: 25.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
.
 

It contains a VCO with continuously variable waveshape, and the capacity to modulate that Oscillator in the following ways:

VCO can be hard synced by the input signal

VCO can be frequency modulated (FM) by the input signal

VCO frequency can be modulated by an envelope follower which tracks the dynamics of the input signal

The Amplitude of the VCO also tracks the dynamics of the input signal

Hard sync is a classic analog synthesis technique where the start of an oscillator's cycle can be reset by another. The oscillator being synced takes on the frequency characteristics of the other oscillator, and when its frequency is swept, it reinforces the harmonics of the fundamental frequency. In the case of the FreqBox, the input signal is used to reset the FreqBox's VCO.

FM is a technique used to get really rich sounds from simple waveforms. The type of FM used in the FreqBox is linear FM. Sounds range from gong or bell-like tones to sizzly sweeps.

The FreqBox, like all moogerfoogers, works with any instrument to line-level input. In addition to the panel controls there are control inputs for use with expression pedals or control voltages and control outputs for interconnecting moogerfoogers like you would a modular synth.

The FreqBox can provide some really unusual processing to all types of signals - guitars, synths, drum sounds, vocals or wind instruments allowing you to enter previously unexplored sonic territory.

The MF-107 Freq Box contains an analog VCO with continuously variable waveform which can be modulated by the audio input signal. Modulation of the VCO includes: hard sync, Frequency Modulation, and modulation of the VCO frequency by an envelope follower. The amplitude of the VCO is controlled by the amplitude of the input signal.

Front Panel Controls
Frequency: sets the frequency of the VCO.

Wave: Morphs the VCO waveform from Triangle to Sawtooth to Square to skinny pulse.

Sync On/Off: Enables/ Disables Hard sync of the VCO by the audio input signal.

Env. Amount: Sets the amount of modulation of the VCO frequency by the Envelope
Follower.

FM Amount: Sets the amount of frequency modulation of the VCO by the audio input signal.

Mix: Sets the blend of input signal and VCO signal

Drive: Sets the input sensitivity and gain of the effect when active. Half to full drive amount adds overdrive.

Output level: Sets the output level of the effect when active.

Bypass Switch: Bypass LED is red when effect is off, and green when effect is on. The MF-107 uses a high quality buffered bypass - when in bypass, the input is disconnected from the effects' electronics.

I/O
Input and output connections are on 1/4 in. jacks.

Audio Input: accepts instrument level to line level inputs.

Freq: Accepts EP-1 expression pedal, or -5 to +5V Control Voltage to set the frequency of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Frequency control.

Wave: Accepts EP-1 expression pedal, or -5 to +5V Control Voltage to set the waveform of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Wave control.

Env. Amt: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the amount of envelope follower modulation of the VCO frequency. Input voltage is added to position of the front panel Env. Amount control.
FM Amt: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the amount of frequency modulation of the VCO by the audio input. Input voltage is added to position of the front panel FM Amount control.

Mix: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the waveform of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Mix control.

Audio Out: Supplies the output signal.

Env Out: Outputs the unconditioned Envelope Follower Control Voltage signal.

Osc Out: Outputs the wave-shaped VCO signal as a +/-2.5V Control Voltage signal.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Дополнителна Опрема и Аксесоари / Педали

Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Гитарски Педали

Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Бас Педали

 
 
     
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  BOSS   
.
  Boss RV-5 Digital Reverb  
  Boss RV-5 Digital Reverb  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Blackstar  
.
  BLACKSTAR LT-BOOST PEDAL  
  BLACKSTAR LT-BOOST PEDAL  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC ELECTRONIC FORCEFIELD COMPRESSOR  
  Electro Harmonix Double Muff  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Electro-Harmonix  
.
  Electro Harmonix Double Muff  
  Electro Harmonix Double Muff  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC ELECTRONIC FORCEFIELD COMPRESSOR  
  TC ELECTRONIC FORCEFIELD COMPRESSOR  
  ПовеќеПовеќе  
.
  DigiTech  
.
  Digitech Whammy (5th Gen)  
  Digitech Whammy (5th Gen)  
  ПовеќеПовеќе  
.
  LINE6  
.
  Line6 Crunchtone  
  Line6 Crunchtone  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC ELECTRONIC RUSH BOOSTER  
  TC ELECTRONIC RUSH BOOSTER  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.

 
     
 
 
 
  E-MAILINGПријава  
 
 
  БЕСПЛАТНИ КАТАЛОЗИ?Регистрација  
   
  БРЕНДОВИ  
  Избор на Производител во категоријата Гитарски Педали :  
Behringer
Blackstar
BOSS
DigiTech
DOD
Electro-Harmonix
Ernie Ball Strings
Eventide
Hotone
LINE6
Mooer
Moog
Morpheus
Rocktron
T-REX
T.C. Electronic
Vox
ZOOM
 
  Останати ПроизводителиДруги Прозиводители  
  ГАРАНЦИЈА  
  Сите производи купени во АРТИСТ СИТЕМС имаат гаранција и гарантиран сервис!  
  Гарантен ЛистГарантенЛист  
  КУПУВАЊЕ НА РАТИ  
  
  КОНТАКТ:  
  ИСПРАТЕТЕ ПОРАКА Контакт Инфо  
  СТАНЕТЕ НАШ ПРИЈАТЕЛ НА Facebook ПРАТЕТЕ НЕ НА TWITTER  
  SKYPE: artistmacedonia GoogleTalk: artistmacedonia  
 

nick: artistmacedonia

 
  КонтактКонтакт  
 
       
www.artist.com.mk
 
Aртист Системс - Професионална Музичка Опрема и Музички Инструменти
                 
   
     
 
Испринтај го Артиклот!   Сподели со Пријател!
 
  Локација:
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Гитарски Педали
Kатегорија Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Бас Педали
 
  ПРОИЗВОД  
  Moog
 
  Moog MF-107 FreqBox  
 

The MF-107 FreqBox is different from other effects -- the effected sound is not a processed version of your input signal, but the sound of the input signal modulating an internal oscillator.

ЦЕНА: 25.900 ДЕН
    Изберете за Поголема Фотографија
 
 
 
  Техничка Спецификација:  
 
 

It contains a VCO with continuously variable waveshape, and the capacity to modulate that Oscillator in the following ways:

VCO can be hard synced by the input signal

VCO can be frequency modulated (FM) by the input signal

VCO frequency can be modulated by an envelope follower which tracks the dynamics of the input signal

The Amplitude of the VCO also tracks the dynamics of the input signal

Hard sync is a classic analog synthesis technique where the start of an oscillator's cycle can be reset by another. The oscillator being synced takes on the frequency characteristics of the other oscillator, and when its frequency is swept, it reinforces the harmonics of the fundamental frequency. In the case of the FreqBox, the input signal is used to reset the FreqBox's VCO.

FM is a technique used to get really rich sounds from simple waveforms. The type of FM used in the FreqBox is linear FM. Sounds range from gong or bell-like tones to sizzly sweeps.

The FreqBox, like all moogerfoogers, works with any instrument to line-level input. In addition to the panel controls there are control inputs for use with expression pedals or control voltages and control outputs for interconnecting moogerfoogers like you would a modular synth.

The FreqBox can provide some really unusual processing to all types of signals - guitars, synths, drum sounds, vocals or wind instruments allowing you to enter previously unexplored sonic territory.

The MF-107 Freq Box contains an analog VCO with continuously variable waveform which can be modulated by the audio input signal. Modulation of the VCO includes: hard sync, Frequency Modulation, and modulation of the VCO frequency by an envelope follower. The amplitude of the VCO is controlled by the amplitude of the input signal.

Front Panel Controls
Frequency: sets the frequency of the VCO.

Wave: Morphs the VCO waveform from Triangle to Sawtooth to Square to skinny pulse.

Sync On/Off: Enables/ Disables Hard sync of the VCO by the audio input signal.

Env. Amount: Sets the amount of modulation of the VCO frequency by the Envelope
Follower.

FM Amount: Sets the amount of frequency modulation of the VCO by the audio input signal.

Mix: Sets the blend of input signal and VCO signal

Drive: Sets the input sensitivity and gain of the effect when active. Half to full drive amount adds overdrive.

Output level: Sets the output level of the effect when active.

Bypass Switch: Bypass LED is red when effect is off, and green when effect is on. The MF-107 uses a high quality buffered bypass - when in bypass, the input is disconnected from the effects' electronics.

I/O
Input and output connections are on 1/4 in. jacks.

Audio Input: accepts instrument level to line level inputs.

Freq: Accepts EP-1 expression pedal, or -5 to +5V Control Voltage to set the frequency of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Frequency control.

Wave: Accepts EP-1 expression pedal, or -5 to +5V Control Voltage to set the waveform of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Wave control.

Env. Amt: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the amount of envelope follower modulation of the VCO frequency. Input voltage is added to position of the front panel Env. Amount control.
FM Amt: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the amount of frequency modulation of the VCO by the audio input. Input voltage is added to position of the front panel FM Amount control.

Mix: Accepts EP-1 expression pedal, or 0 to +5V Control Voltage to set the waveform of the VCO. Input voltage is added to position of the front panel Mix control.

Audio Out: Supplies the output signal.

Env Out: Outputs the unconditioned Envelope Follower Control Voltage signal.

Osc Out: Outputs the wave-shaped VCO signal as a +/-2.5V Control Voltage signal.

 
  Дополнителни Информации:  
 

 
  Останати Категории за овој Артикал:  
 
Kатегорија: Клавијатури / Дополнителна Опрема и Аксесоари / Педали

Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Гитарски Педали

Kатегорија: Гитари и Бас Гитари / Ефекти и Педали / Бас Педали

 
 
  НАША ПРЕПОРАКА:  
  Blackstar   
.
  BLACKSTAR LT-DRIVE PEDAL  
  BLACKSTAR LT-DRIVE PEDAL  
  ПовеќеПовеќе  
.
  BOSS  
.
  Boss GE-7 Guitar Equalizer  
  Boss GE-7 Guitar Equalizer  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Electro-Harmonix  
.
  ELECTRO HARMONIX SATISFACTION FUZZ  
  Electro-Harmonix Neo Clone Analog Chorus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Electro-Harmonix  
.
  Electro-Harmonix Neo Clone Analog Chorus  
  Electro-Harmonix Neo Clone Analog Chorus  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC ELECTRONIC RUSTY FUZZ  
  TC ELECTRONIC RUSTY FUZZ  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic Dark Matter Distortion  
  TC Electronic Dark Matter Distortion  
  ПовеќеПовеќе  
.
  Ernie Ball Strings  
.
  ERNIE BALL EXPRESSION SERIES OVERDRIVE PEDAL  
  ERNIE BALL EXPRESSION SERIES OVERDRIVE PEDAL  
  ПовеќеПовеќе  
.
  T.C. Electronic  
.
  TC Electronic DITTO Looper  
  TC Electronic DITTO Looper  
  ПовеќеПовеќе  
.
     
 

Напомена: Фотографиите се отвараат во нов прозорец. Доколку имате инсталирано некој "pop-up blocker" програм потребно е да го деактивирате.

----------------------------------------------------------------------------------
1. Сите цени наведени на ВЕБ Странта се малопродажни цени (МПЦ) изразени во ДЕНАРИ СО пресметан ДДВ.

2. Го задржуваме правото на промена на цените без претходна најава.

4. За евентуална погрешна фотографија, цена, или пак, неточен опис на производот НЕ сносиме одговорност.